Założeniem psychoterapii psychodynamicznych (jest ich wiele odmian) jest to, iż zachowaniami ludzi, uczuciami czy myślami kierują motywy, których ci nie do końca są świadomi. Często motywy te są skonfliktowane czy wewnętrznie sprzeczne. Może dziać się tak, że z jednej strony chcesz rozwijać się, a z drugiej boisz się podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Albo możesz mieć pragnienie odniesienia sukcesu, ale gdy sobie ten sukces wyobrazisz, może ogarnąć cię lęk, że gdy się ziści, to go nie udźwigniesz lub, że ściągnie on na ciebie zazdrość innych ludzi i nieprzyjemności, więc albo porzucasz działanie, zanim na dobre się zacznie albo w momencie, gdy już jesteś bliski osiągnięcia celu, wydarza się coś, co umożliwia ci „nieodniesienie sukcesu”:coś cię rozboli, na coś zachorujesz, zawiedzie cię współpracownik...
Może być i tak, że z jednej strony pragniesz bezpieczeństwa i stabilności, a z drugiej coś cię ciągnie do nieprzemyślanych kroków, zachowań autodestrukcyjnych, tracenia tego, co do tej pory zostało wypracowane. Może się też zdarzać, że w sytuacjach stresu, napięcia, braku czasu podejmujesz nieracjonalne działania, czy doświadczasz emocji zupełnie przejmujących nad tobą kontrolę, przez co psujesz lub tracisz cenne relacje, pracę, możliwości samorealizacji.
Może się też zdarzać, że odczuwasz zupełną pustkę we wnętrzu siebie, ogromną nudę i brak możliwości zapełnienia jej czymkolwiek lub kimkolwiek pomimo posiadania wokół siebie przyjaznych ludzi i sprzyjających okoliczności do samorealizacji, możesz również czuć, że właściwie nie do końca wiesz, co chcesz realizować i po co, nie masz jasności na temat tego co lubisz, co cię interesuje i co chcesz w życiu robić zarówno jeśli chodzi o edukację jak i pracę czy twój wolny czas.
Może się zdarzać, że pomimo bycia w relacji romantycznej, nie odczuwasz satysfakcji z bycia w niej. Czujesz raczej pustkę, nudę i rozglądasz się za kimś innym, kto być może będzie ciekawszy. Nie podejmujesz jednak rozmów na ten temat. Swoje uniesienia miłosne przeżywasz bardziej w fantazji niż ze swoim partnerem. Może być też tak, że tracisz zainteresowanie seksem, bliskością ze swoim partnerem lub że traktujesz bliskość emocjonalną i satysfakcję seksualną jako dwie odrębne rzeczy, które nie spotykają się ze sobą w relacji z jedną osobą.
Może być też tak, że odczuwasz wahania nastroju, od przygnębienia po euforię lub twoje poczucie wartości, to co myślisz o sobie zmienia się w zależności od tego co ktoś o tobie powiedział lub nie powiedział, wpływając na twoje myśli, uczucia, brak lub podejmowanie aktywności. Możesz wahać się gwałtownie między potężą samokrytyką a samouwielbieniem.
Możesz też mieć poczucie, że masz solidny, dobrze określony system wartości, który starasz się stosować w życiu, jednak co jakiś czas ktoś daje ci do zrozumienia, że zrobiłeś coś, co przeczy tym wartościom, lub sam zauważasz, że czasem przymykasz oko na to co robisz i różnie oceniasz samego siebie w zależności od okoliczności, np. postępujesz wbrew swoim wytycznym, wiedząc, że nie zostaniesz przez nikogo zauważony.
Powyższe opisy to jedne z wielu przykładów trudności, których możesz doświadczać na poziomie osobistym i interpersonalnym, które mogą wpływać na poczucie stagnacji, frustracji, niezadowolenia, braku poczucia sprawczości i zmierzania w obranym przez ciebie kierunku.
Podjęcie psychoterapii może pomóc w przyjrzeniu się twoim osobistym tematom, znalezieniu rozwiązań i w zintegrowaniu, często oddzielnie lub sprzecznie działających mechanizmów psychiki i przełożyć się na podniesienie odczuwanej satysfakcji życiowej.
Rynek Główny 30/34
31-010 Kraków
terapia@psycholognarynku.pl
+48 571 277 764
o psychoterapii
O psychoterapii
z elementami TFP